leczeniem stanów zapalnych uzębienia. Powinniśmy bezzwłocznie zgłosić się do niego w przypadku ostrego bólu zęba lub gdy zauważymy objawy takie jak: stan zapalny w jamie ustnej, zaczerwienione i obrzęknięte dziąsła oraz nieprzyjemny zapach z ust. Lekarz pomoże nam również w przypadku różnego rodzaju chorób, chociażby podczas leczenia próchnicy, zapalenia miazgi zębowej czy w przypadku usunięcia ognisk zakażenia zębopochodnego. Gabinet dentystyczny nie powinien nam się kojarzyć wyłącznie z chorobowym bólem zębów; powinniśmy zgłosić się do specjalisty w przypadku konieczności wykonania zabiegu usunięcia zębów, ale również podczas leczenia chorób ślinianek i żuchwy, w przypadku złamań kości szczęki oraz gdy zachodzi potrzeba rekonstrukcji tkanek miękkich jamy ustnej. Udając się do dentysty, nie trzeba mieć żadnego skierowania.
Taka wizyta pozwoli nam się zorientować
Są sytuacje, które powodują konieczność zmiany stomatologa - do którego chodziliśmy regularnie - na innego. Pierwsza wizyta u nowego dentysty może być oczywiście stresująca. Nigdy bowiem nie mamy pewności czy dany dentysta jest dobry czy też nie. Z tego powodu, pierwsza wizyta u nowego stomatologa nie powinna wiązać się z rozpoczęciem trudnego leczenia dentystycznego. Lepiej odwiedzić nowy gabinet dentystyczny z błahego powodu, zlecając dentyście - na przykład - zaplombowanie niewielkiego ubytku czy też usuniecie kamienia nazębnego.
Taka wizyta pozwoli nam się zorientować czy dany stomatolog jest dobry i nam odpowiada czy też nie. Rozpoczęcie skomplikowanego leczenia dentystycznego wiąże się z ryzykiem, że do dentysty - pomimo tego, że niekoniecznie nam odpowiada - będziemy musieli wracać, by mógł on zakończyć leczenie. Skomplikowane leczenie dentystyczne lepiej więc zostawić sobie na czas późniejszy i zaczynać je u danego stomatologa tylko wtedy, gdy uznajemy, że jest dobry i jego podejście do pacjenta nam odpowiada.
Lekarz dentysta prowadzący tę działalność odtwarza
Dentysta czy inaczej mówiąc stomatolog to zawód, z którym każdy z nas miał do czynienia. Najczęściej wizyta w gabinecie dentystycznym ograniczała się do leczenia lub usunięcia zęba czy poprawy wizerunku uzębienia.
Nie każdy natomiast wie, że gabinet dentystyczny mogą prowadzić lekarze specjalizujący się w kilku specjalnościach stomatologicznych. Wśród nich można wyróżnić m.in. chirurgię stomatologiczną polegającą na przeprowadzaniu zabiegów operacyjnych w obrębie jamy ustnej. Inną dość powszechną profesją jest ortodoncja. Dentysta zajmujący się tym zakresem działań pomaga wyrównać zgryz poprzez założenie aparatu na zęby. Takim działaniom poddają się nie tylko dzieci ale również osoby dorosłe. Nie mniej znaną dziedziną stomatologii jest protetyka stomatologiczna. Lekarz dentysta prowadzący tę działalność odtwarza stan uzębienia poprzez wstawianie w miejsce braku zęba-implantów.
Poznając różne profesje, jakie wykonywane są przez stomatologów, gabinet dentystyczny odkrywa przed nami swoje kolejne oblicza. Pomaga bowiem nie tylko poprawić stan uzębienia ale również jego ładny wygląd.
Znieczulenie podane przed zabiegiem stomatologicznym może
Wiele osób omija gabinet dentystyczny, obawiając się, że leczenie stomatologiczne będzie bolesne. Oczywiście zdarza się, że tak jest, ale nie oznacza to, że boleć musi. Każdy dentysta bowiem dysponuje różnego rodzaju znieczuleniami, które może podać pacjentowi. Nie zawsze jednak to robi i ma to wytłumaczenie. Pacjenci mają różny próg bólu i to co jednego boleć nie będzie, u drugiego może spowodować nawet duże dolegliwości bólowe.
Znieczulenie podane przed zabiegiem stomatologicznym może wiązać się z koniecznością dodatkowej opłaty, z reguły nie są to jednak wysokie koszty. Stomatolog dobierze znieczulenie, które w danej sytuacji jest najlepsze i poda je przed rozpoczęciem leczenia zęba lub zębów. Dla pacjenta takie znieczulenie to o wiele bardziej komfortowa wizyta w gabinecie stomatologicznym. Bez względu bowiem na to jaki jest zakres leczenia, może on mieć pewność, że nie będzie się ono wiązać z dolegliwościami bólowymi. Nie można jednak zapominać, że po tym jak znieczulenie przestanie działać, może pojawić się ból. Warto wiec poprosić dentystę o receptę na dobry lek przeciwbólowy lub kupić wybrany i dostępny bez recepty.